Loading

Hayata Nefes Arası Ver

"24 saat yetmiyor bana"," yetişemiyorum", " kendime ayıracak vaktim yok" ... Kendinize sürpriz yapın, rutininizi küçük değişikliklerle bozun. Zaman sizinle akacak bu sayede.

Her gün kendinize bir pencere açın, nefes alanınızı rutininizi bozarak oluşturabilirsiniz. Hayatınıza nefes arası verin.

- Nasılsın? 

+ Valla bir koşturmacadır, gidiyor.

- Benden de öyle valla. Yetiremiyorum zamanı. İşler yetişmiyor. Çok yoğunuz. 

+ Aman boş ver iş olsun yeter ki. Bu zamanda iş bulmak zor. Tatil gelince rahatlarız nasıl olsa. 

...

Her gün bu  ve benzeri diyalogları yaşıyoruz hepimiz. İster kendi işimizi yapalım, ister bir yerde çalışalım hepimiz aynı şeyleri konuşuyoruz. Zamanın yetmemesi, yoğun olmak, koşturmaca içinde olmak vb. hepimizin kurduğu cümlelerin içinde var. Gündemimiz hep iş, çalışma, para kazanma, fatura ödeme, bir yerlere yetişme çabası. Rutin bir yaşam alanımız var. Kendimizi de konforlu olduğuna inandırmışız bu alanın. Peki bu yaşam alanında biz neredeyiz? Kendimize dair bir cümle, kişisel bir katkı, kendimizle ilgilendiğimiz bir zaman dilimi, kendimize ayırdığımız bir vakit var mı? Hepinizin cevabı ya hayır, ya çok az, ya kısmen ya da tatilden tatile o da sadece uyumak ve dinlenmek için şeklinde olacaktır. 

Çünkü kendimize vakit ayırmanın bile para gerektirdiğini zannediyoruz. Ya da vakit ayırmaktan anladığımız uyuma, alışveriş yapma, dışarı çıkıp arkadaşlarla buluşma vb.  kendi içinde rutini olan, kalıplaşmış şeyler. Oysa bu rutini kırmak gerekiyor. Kendinizi şaşırtın. Evet, yanlış duymadınız. Kendinize sürpriz yapın. Sadece kendinizle olun. Ayırdığınız vakit sadece size ait olsun. Önce kendi ihtiyaçlarınızı, duygusal alandaki gereksinimlerinizi gidermelisiniz ki sonrasında rutininiz içindekileri mutlu edebilesiniz. 

Bunun için nefes alın. Doğru nefes alın. Unuttuğunuz nefes alma eylemini, tekrardan hatırlatın kendinize. Kapalı alanlarda spor yapmaktan bahsetmiyorum burada. Kendinizi dinlemenize yardımcı olan, dışarıda bolca bulabileceğiniz temiz oksijenden bahsediyorum. 

Her gün iş çıkışı yaptığınız rutini değiştirin, yürümeyi hatırlayın mesela. Nefes alın bol bol yürürken. Evde kendinize on beş dakikalık sessizlik hediye edin. İş yerinde, ofisinizde de  rutininizi değiştirin. Güzel bir söz yazın, görebileceğiniz bir yere yapıştırın ve ara ara okuyun, üstüne düşünün. Ya da sadece gözlerinizi kapatın ve pencerenizi açın derin nefes alın birkaç kez. Sevdiğiniz bir resmi asın veya koyun görebileceğiniz bir yere ve ara ara ona bakın, üstüne düşünün. Kulaklığınızı takın ve sevdiğiniz bir müziği dinleyin sadece bir şarkılık vaktinizi vereceksiniz. Tüm bunlar yenilenmenize yardımcı olacaktır. Sizi tazeleyecektir, verimliliğinizi artıracaktır. 

Hayatınıza dair günlük rutininizi küçük değişikliklerle bozun, size dair bir alan yaratın ve kendinize verdiğiniz değeri kendinize gösterin. Sizi, sizden  başka hiç kimse seveceğiniz şekilde şaşırtamaz.   

Çıkın rutininizden, konfor alanınızdan. Kendiniz için yapın bunu. İhmal ettiğiniz kendinize, hediye edin birkaç dakikanızı. Size ait olsun. Hadi, hayata nefes arası veriyoruz hep birlikte. Emin olun zamanı artırdığınızı fark edeceksiniz. 

Derin nefesli günler sizin olsun... 

Çimen AKGÜN
Standart Üye / 67 Yazı / 156,3K Okunma

25 Aralık 1985 İzmir iline bağlı Ödemiş ilçesi doğumluyum. Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümü yüksek lisans mezunuyum. Lisansım Uludağ Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi olup, ilk yüksek lisansım ise Adlı Tıp alanıdır. Hukuk dalları üzerine KPSS, SMMM ve Açık öğretim kurslarında 8 sene öğretmenlik yaptım, Adlı Tıp alanında da hukuk üzerine çalışmalar yaptım. Lise hayatımdan beri uğraştığım tiyatro alanında akademik olarak yer almak için 2012 yılında konservatuar sınavlarına girerek bu alanda tezli yüksek lisansımı tamamladım. Kedi sahne sanatları tiyatrosunda oyuncu olarak yer almaktayım. Oyunculuk mesleğim içersinde bir çok tiyatro ve dizi içinde yer aldım. Aynı zamanda da profesyonel dans eğitmeniyim. Yaşam koçluğu, motivasyon koçluğu, kişisel gelişim uzmanlığı ve yaratıcı drama eğitmenliği yapmaktayım. Yazmayı çok seviyorum. Şiir yazan, şarkı sözü yazan, okuyan, araştırmacı bir kişiyim.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST