Loading

Kendinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Günde kaç kez kendinizi birilerine tanıtmak durumunda kalıyorsunuz? Adınızı söylemekle başlayan ve devamında şekillenen tanıtımınızda gerçekten kendinizi mi tanıtıyorsunuz yoksa sizi görmelerini istediğiniz halinizi mi?

Aynadaki benle yüzleşip, kendinizle tanışın

Her gün birilerine kendimizi tanıtıyoruz. Peki ya kendimizi ne kadar tanıyoruz? Kendinizle tanışmayı atladınız mı yoksa? O halde hemen kendinizle tanışın, şimdi bu satırları okur okumaz. Ama dürüst olun kendinize. Bir ayna işinize yarayabilir bu noktada. Yüzünüze bakın, gözlerinize, konuşurken yüzünüzün aldığı şekle bakın. Sonra hüzünlü, sevinçli, kızgın, sinirli, ağlayan, şaşıran vb. duygu durum ifadelerinize bakın. Zaman sınırı koymayın kendinize bunları yaparken. Kendinizle konuşun. Kendinizi inceleyin. Beden dilinizi inceleyin, sesinizi, konuşma tarzınızı inceleyin. Dışarıdan nasıl göründüğünüzü ya da algılandığınızı fark edin. Bu bölümü tamamladıktan sonra bir kağıt kalem alın ve başlayın kendinizle ilgili kişisel sorulara. 

Bir çoğunuz hatırlayacaktır, ilk okul sıralarında arkadaşlarınıza yazdırdığınız hatıra defterleri vardı, işte o defterlerdeki sorular gibi soru sorun kendinize. Hangi yemeği severim, hangi rengi severim, hangi filmi severim, hangi meyveyi severim, hangi hayvandan korkarım, hangi renkten hoşlanmam vb. şekillerde sorular sorun. Yine sınırlamayın kendinizi, soru sayısı sınırsız. Bilmediğiniz ya da emin olamadığınız cevaplar çıkıyorsa eğer telaşa gerek yok yalnız değilsiniz. Bir çok insan aslında bu çalışma esnasında kendi ile yüzleşiyor ve bir başkasının, ailesinin ya da çevresinin etkisi altında kaldığını ve kendisinin esas beğenilerini açık etmediğini ya da fark etmediğini anlıyor.

Bu çalışmaları yaparken kendinize dürüst olmanız çok önemli. O zaman gerçek siz ile tanışabilir ve bundan sonraki hayatınıza dair daha doğru ve sizi mutlu edecek kararlar verebilirsiniz. Kendinizi tanımak paha biçilemez bir şeydir. Kıymetinizin farkına önce siz varın, sonra karşınızdakiler ve çevrenizdekiler de fark edecektir. Daha siz kendinizi tanımıyorken, başka birinin sizi tanımasını ve anlamasını nasıl bekleyebilirsiniz ki? Haydi o zaman, kendinizle tanışma zamanı. Başlayın, emin olun çok eğlenecek ve kendinizin rehberi olacaksınız. 

Çimen AKGÜN
Standart Üye / 67 Yazı / 151,8K Okunma

25 Aralık 1985 İzmir iline bağlı Ödemiş ilçesi doğumluyum. Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümü yüksek lisans mezunuyum. Lisansım Uludağ Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi olup, ilk yüksek lisansım ise Adlı Tıp alanıdır. Hukuk dalları üzerine KPSS, SMMM ve Açık öğretim kurslarında 8 sene öğretmenlik yaptım, Adlı Tıp alanında da hukuk üzerine çalışmalar yaptım. Lise hayatımdan beri uğraştığım tiyatro alanında akademik olarak yer almak için 2012 yılında konservatuar sınavlarına girerek bu alanda tezli yüksek lisansımı tamamladım. Kedi sahne sanatları tiyatrosunda oyuncu olarak yer almaktayım. Oyunculuk mesleğim içersinde bir çok tiyatro ve dizi içinde yer aldım. Aynı zamanda da profesyonel dans eğitmeniyim. Yaşam koçluğu, motivasyon koçluğu, kişisel gelişim uzmanlığı ve yaratıcı drama eğitmenliği yapmaktayım. Yazmayı çok seviyorum. Şiir yazan, şarkı sözü yazan, okuyan, araştırmacı bir kişiyim.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST