Loading

Psikolojik Dayanıklılık

PSİKOLOJİK DAYANIKLILIK

Günlük hayatımızda pek çok stres verici olaylarla karşılaşırız. Hepimizin zorluk çektiği durumlar ve acılar vardır. Etrafımıza baktığımızda bazı insanların sorunları ile daha kolay başa çıkabildiğini görürken, bazı insanların yaşadığı olumsuz tecrübeleri bir türlü geride bırakamadığını görürüz. Bunu belirleyen şey ise kişinin psikolojik dayanıklılık seviyesi olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Psikolojik Dayanıklılık Nedir?

Psikolojik dayanıklılık, bireylerin zorluklar karşısındaki dayanma ve mücadele etme gücüdür. Bu gücü taşıyan bireyler, yaşadıkları olumsuz durumlara karşı daha çabuk toparlanabilmekte ve eski hayatlarına dönebilmektedir. 

Psikolojik Dayanıklığı Geliştirmenin 8 Yolu 

Kendiniz hakkında olumlu düşünün

Karşınıza çıkan herhangi bir problem karşısında bu problemi çözebileceğinize dair kendinize ve yeteneklerinize güvenin.

İnsanlarla ilişki kurun

Sosyal ve aile ilişkilerinde pozitif ilişkilere sahip olmanız, sizin psikolojik dayanıklılığınızı arttıran önemli faktörler arasında olacaktır.

Hedefler belirleyin

Belirlenen bir amaç doğrultusunda hareket eden kişilerin hayata daha sıkı tutunduğu görülmektedir.

Krizleri başa çıkılmaz durumlar olarak görün

Yaşam içinde karşımıza çıkan sorunlar engelleyemeyeceğimiz gerçeklerdir. Bu durumlarda olaylara bakış açımızı, tepki ve yorumlarımızı değiştirebiliriz. Karşımıza gelen sorunu 'çözülemez' olarak algılamamız sorunu çözmek için gerekli olan adımları atmamıza engel olacaktır.

Kararlı adımlar atmaya özen gösterin

Günlük hayatımızda karşımıza çıkan herhangi bir sorun karşısında çözüm odaklı adımlar atabilmek soruna yönelik dayanıklılığımızı arttıracaktır.

Değişimin kaçınılmaz olduğunu kabul edin

Değiştiremeyeceğimiz veya müdahale edemeyeceğimiz durumlar karşısında durumu kabul etmek, kendimizi değiştirmek, hedeflerimizi yeni durumlara göre şekillendirebilmek dayanıklılığımızı arttıracaktır. 

Olaylara geniş bir zaman diliminde bakın

Yaşanan sorunu o anki zaman diliminde değerlendirmek duygusal yükü arttıracaktır. Aynı zamanda yaşanan sorunun gerçek boyutlarından daha büyük ve içinden çıkılmaz hal aldığını düşündürebilmektedir. Sorunu geniş bir zaman diliminde değerlendirilmesi, dayanıklılığı arttıracak ve çözümümüzü etkin hale getirecektir.

Dayanıklılığınızı arttırmak için kendi yöntemlerinizi keşfedin

Her insan birbirinden farklıdır. Kendi psikolojik dayanıklılığınızı arttırmak için farklı yollara ihtiyaç duyabilirsiniz. Bazı insanlar için meditasyon yapmak, yazı yazmak, dini etkinlikler içerisinde olmak dayanıklılığı arttırıcı faktörler arasında yer almıştır. Kendinize dair farkındalığınızı geliştirerek psikolojik dayanıklılık yöntemlerinizi keşfedip hayat kalitenizi arttırabilirsiniz.

 

Yeliz Dilara Koçak
Standart Üye / 7 Yazı / 15,4K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST