Loading

Risk Al, Risk Ol

Risk almadan, cesaret göstermeden harekete geçemezsin. Hedefine varmak için risk hep var olacak. Risk geçmez, sadece biri biterken yenisi başlar. Risk alırsan, bir gün sen de bir başkası için risk olursun.

Var olmak, ulaşmak, başlamak, ilerlemek vb. yaşamak için risk almak gerek. Risk tarlasında dünyaya geldik, yaşamın doğası bu.

Risk... Her konuda, her zaman diliminde karşımıza çıkan, bizi bekleten, erteleyen, korkutan ve vazgeçiren bir durum. Kimileri korkusuzca onunla baş etmeye alışık, kimileri onu görmezden gelerek yol alıyor,  kimileri de ondan uzak durmaya ve bu sebeple her şeye geç kalmaya mahkum etmiş kendini...

Her risk alınır mı? Ya da neye göre risk almak akılcı bir durum olur? Yanıtlar herkeste mevcut aslında. Her risk alınmaz elbette. Bu korkaklık değil, akılcıl yaklaşmaktır. Risk analizi kavramı günümüzde bu sebeple var. Bu alanda çalışan bir sürü insan var. Risk danışmanlığı yapıyorlar. Risk; sorumluluğu alabilecekseniz, sizi başarıya taşıyacak tek yol o ise, yol almak için hatta bazen başlayabilmek için göze alınabilir bir durum olur. 

Birileri risk aldığı için şu an sizin idolünüz oldu. Risk aldıkça, siz güçlenirsiniz. Güçlendikçe daha büyük riskler karşınıza çıkmaya başlayacaktır. Ancak artık baş etmeyi öğrendiğiniz için risk ya da riskler tarlası sizin açınızdan sorun teşkil etmeyecektir. Mayın tarlasına, mayın dedektörü ile girmek gibi bir şey olacaktır bu durum. 

Dikkate değer bir hususu da belirtmeden geçmek istemem. Başlangıçta risk almak mantıklıdır; ancak aynı riski ikinci kez almak aptallıktır. Yani risk alırken tekrara düşmemek gerek. Aynı riski almaktansa, yöntem değiştirmek ve başka yollar arayarak oradaki risklerin karşısına çıkmak daha akılcıl olur. Çünkü geçemediğiniz risk değişmez. Sizi sürekli aynı hataya çekecek olan girdap gibidir. Riski değişmeye zorlayabilirsiniz elbette ki, ancak bu başlangıçta yapabileceğiniz bir şey değildir. Geliştikçe, risk tarlasında yürümeye alıştıkça yapabileceğiniz bir strateji olacaktır. 

Hayatta ilerlemek için risk almak şart. Durmak da bir risktir. Bu risk size çok şey kaybettirebilir. O nedenle size kazanç sağlayacak yani kazandıracak riskleri almak daha doğru bir tavır olur. 

Yaşamak bir risk tarlası, her yerde, her zaman risk var. Hep var olacak. Riskleri göze alırsanız ilerler, hedefinize ulaşır, başarıyı sürekli hale getirebilirsiniz. Tabii ki doğru analiz ve tahlil edilmiş riskler için geçerli bu söylediklerim. Bu şekilde hayatta kalırsınız, devam edersiniz yani var olursunuz. Günün birinde risk alan kişiden, risk olan kişi haline dönüşürsünüz. Bir başkası için artık siz risk haline gelmişsinizdir. Sizi göze alıp alamayacağına  ya da aynı kulvarda sizinle yol almaya ve başarıya ulaşmaya dair karar vermeye çalışacaktır. Bu da sizin başarınızın göstergesi aynı zamanda teminatı olacaktır. 

Biz insanlar her konuda doğaya bakabiliriz aslında. Doğa bize olanı ve olması gerekeni yani her şeyi apaçık ortaya koyan bir kurallar bütünüdür. Bu noktadan hareketle güzel bir örnek verebilirim sizlere. Hazır yaz aylarının başındayız ve önümüzdeki sezon için herkesin bir fikri, değişim rüzgarı, yenilenme ihtiyacı var. Size yardımcı olabilecek bir örnek tam da üstünüzden geçiyor bu aylarda. Kafanızı kaldırabilirsiniz. Daha önce görmediğiniz değişik kuşlar ile karşılaşmışsınızdır etrafinızda. Oraya yani o çevreye ait olmayan sizin gibi tatilci olan kuşlara... Göçmen kuşlar sürüsünün bir parçasıdır onlar. Sürekli göç ederler. Yolun çetin, zor ve risklerle dolu olduğunu bilerek. Ama bunu göze almışlardır. Hayatta kalmak için göze almak zorundadırlar. Bazı riskler zorunluluktur. Tek çare o risklere rağmen yol almaktır. Vazgeçmek lükstür, hayatınıza ve zamanınıza mâl olacak bir lüks... 

Bu kuşlar için gittikleri yerdeki diğer kuşlar bir risk teşkil eder, hatta giderken birlikte yol aldıkları sürü içindeki kuşlar da risk teşkil etmektedir. Yani onların hepsi hem risk alan hem de risk olan konumundadırlar. 

Siz de doğanın bir parçasısınız. Ait olduğunuz bir canlı topluluğu var. Bu topluluk içinde ilerlemek, bir adım öne çıkmak, fark yaratmak için, var olabilmek için risk almak durumundasınız ve bir zaman sonra diğerleri için risk olmuş olacaksınız. Risk alan, risk olur felsefesi. Tabi aldığı riski başarı ile göğüsleyen ve devam edenler için geçerli bir durumdur bu. 

Yollar hep var, fikirler de hep var olacak. Riskler; değişirse de, değişmezse de her zaman risk tarlasında ki yerlerini alacaklar. Riskler alındıkça artacak, ama siz güçlenecek ve her zaman hazırlıklı olacaksınız. Risk tarlasında risk ala ala ilerleyecek, bu tarlada aynı zamanda yeni gelenler için risk olacaksınız. Bu da sizin doğru yolda olduğunuzun kanıtı hatta ileriye doğru yol haritanız olur. 

Risk al, risk ol! Oyun dışı kalma, hayattan kopma!...

 

Çimen AKGÜN
Standart Üye / 67 Yazı / 156,1K Okunma

25 Aralık 1985 İzmir iline bağlı Ödemiş ilçesi doğumluyum. Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümü yüksek lisans mezunuyum. Lisansım Uludağ Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi olup, ilk yüksek lisansım ise Adlı Tıp alanıdır. Hukuk dalları üzerine KPSS, SMMM ve Açık öğretim kurslarında 8 sene öğretmenlik yaptım, Adlı Tıp alanında da hukuk üzerine çalışmalar yaptım. Lise hayatımdan beri uğraştığım tiyatro alanında akademik olarak yer almak için 2012 yılında konservatuar sınavlarına girerek bu alanda tezli yüksek lisansımı tamamladım. Kedi sahne sanatları tiyatrosunda oyuncu olarak yer almaktayım. Oyunculuk mesleğim içersinde bir çok tiyatro ve dizi içinde yer aldım. Aynı zamanda da profesyonel dans eğitmeniyim. Yaşam koçluğu, motivasyon koçluğu, kişisel gelişim uzmanlığı ve yaratıcı drama eğitmenliği yapmaktayım. Yazmayı çok seviyorum. Şiir yazan, şarkı sözü yazan, okuyan, araştırmacı bir kişiyim.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST