Loading

Kendinde Başlar, Kendinde Biter

Her şeyin kaynağı sensin. Hayatında olup biten her şey senin izin verdiklerinden ötürü. Öfke, sevgi, hırs, güven, güvensizlik, saygı, kıskançlık, karamsarlık, mutluluk, huzur vb. duygular tamamen senden ileri geliyor aslında. Her ne yaşıyorsan kaynağı sensin.

Bumerang Bibi, Yaşadığımız Her Şey Kaynağından İleri Geliyor, Yani Bizden. Kendimizden başlıyoruz, yine kendinizde bitiyor. Tüm karşılaştığımız duyguların sebebi kendimizden ileri geliyor.

İçinizdeki korku, güvensizlik, karamsarlık, inat, öfke, sinir, hırs, kibir, kıskançlık, hırçınlık vb. sizi yoran hisler tamamen sizden kaynaklı desem, eminim karşı çıkanlarınız olacaktır. İçinizdeki sevgi, mutluluk, yardımsever tavırlar, vicdan, sabır, saygı, hoşgörü, iyimserlik, anlayış, empati vb. sizi var eden duygu ve durumlar tamamen sizden kaynaklı desem, eminim bu kez buna karşı çıkan olmayacaktır. Halbuki ister iyi, ister kötü olsun tüm bu duygu ve davranış biçimlerinizin kaynağı sizsiniz. Elbette ki bazı dış etkiler ve olayları istisna tutuyorum. Burada bahsettiğim hayatınızdaki tüm olup bitenler ve sahip olduğunuz duygu ve davranışlar size ait ve sizden kaynaklı. 

Her şey kendinizden başlıyor ve yine sonuçları ile size yani kendinize dönüyor. O halde kaynağınıza yani kendinize inip bakalım. Dört önemli durum var: 

1. Kendini Sevmek

2. Kendine Güvenmek

3. Kendi İle Barışık Olmak

4. Kendini Affetmek

Birinci nokta kaynağınızda varsa, iki durum gelişir; fazlası  bencilliğe, kibire, egoya dönüşür ve sizi yoran bir sürece girersiniz, toplumsal yaşamınız sıkıntılı olacaktır. Kendini sevmek dozunda yani olması gerektiği düzeyde ise bu kendine değer vermeye, ailenizi ve size değer verenleri sevmeye, anlayışa, kıymet bilmeye, empatiye dönüşür. Kendinizi unutmadığınız ve ihmal etmediğiniz müddetçe sağlıklı bir hayatınız olacaktır. Kaynak sizde, siz nasıl isterseniz bu kayanağı o şekilde besleyebilirsiniz. Hayatınız tercihinize göre şekillenecektir. 

İkinci nokta kaynağınızda varsa, yine durum oranına göre değişecektir. Fazlası içgüdünüze sizi sağır edebilir ve hatalar yapmanıza sebep olabilir. Azı ise, sizi hayatta pasif hale sokabilir ve anı kaçırmanıza, fırsatları pas geçmenize, hayatı kaçırmanıza sebep olabilir. Kendine güven dozunda ise hayatı tam zamanında yaşar, kendinize fırsatlar yaratır, pes etmez, zorluklarla, korkularınızla hatta yalnızlığınızla baş edebilirsiniz. 

Üçüncü nokta kaynağınızda varsa, aslında ilk iki noktanın dozuna bağlı olarak gelişir ve kendinizle savaşmayacağınız için etrafınıza, sevdiklerinize, dünyaya, hayata, isteklerinize, yapabileceklerinize ve kazandırabileceklerinize odaklanabilirsiniz.  Bu kaynağınızda yoksa düşmana, ötekiye ihtiyacınız yok, içten içe kendinizle düşman olduğunuz için sürekli öfkeli, isyankâr, umutsuz, kızgın biri haline gelerek kendinize ve tüm dünyaya zarar veren bir kişi olacaksınız. Şiddet meyilli bir insan. Bu taşıması zor bir yüktür emin olabilirsiniz. 

Geldik dördüncü noktaya... Aslında en zoru bu. Kendini affetmek çok zordur. Çünkü tüm kusur, hata ve suçlarınızı masaya yatırmanız, kendinize itiraf etmeniz gerekir. Yani kendinizle yüzleşmeniz gerekir. Bunu yapmak ve sonuçlarının sorumluluğunu almak sizi hafifletir, hayatla aynı zaman diliminde olursunuz, vicdanınız rahatlar, yeniden başlama ve yola devam etme şansını elde edersiniz. 

Kaynağınızda ne varsa, etrafınıza onu gösteriyorsunuz bunu unutmayın. Etrafinızdakiler de aynı şekilde kendi kaynaklarını gösteriyorlar. Herkes kendine, kendindeki bu dört noktaya yönelir ise bu kelebek etkisi yaratacaktır emin olabilirsiniz. Etrafınızı güzelleştirmek, yaşanılabilir hale getirmek için, gelecekten çalmamak ve geleceği yok etmemek için önce kendinizle başlayın, siz başlarsanız herkes başlar. 

Öfkelendiniz mi?, Kızgın mısınız? Durun, derin nefes alın, önce kendinizde öfkenizi sonuna kadar yaşayın. Kendinizle yüzleşin, sadece sessiz kalın, kendinizle kalın. Bir süre sonra öfkenizin geçtiğine tanık olacaksınız. Bir anlık ani duygular hataya sebep olabilir ve bazı hatalar daha büyük sorunlara kapı açabilir. O nedenle baştan kendinize çekilmeniz daha sağlıklı olan olacaktır.    

Şunu unutmayın ani gelişen duygular, mayın tarlası gibidir. Her an patlamaya sebep olabilir. O nedenle pimlerini bulup, baştan etkisizleştirmek istiyorsanız sakin olmalısınız.  Soğukkanlı, sabırlı ve sakin. O duygu o zaman demlenecek ve doğru halini alacaktır. 

Hayatta başınıza gelecek olanların birçoğu sizden ileri gelir. Bunu unutmayın. Etki ve tepki yasası. Ya da eski tabirle " Ne ekersen, onu biçersin" durumu. Bu söz atalarımızın tecrübeleri ile sabit. Yani kendinizde ne varsa, karşınıza o çıkıyor. 

Bumerang gibi değil mi? Kendinizden başlarsanız, yine kendinizde bitiyorsunuz. Başlangıç ve bitiş çizgisi kendinizsiniz. Yolculuğunuzun konforu ve yol arkadaşlarınız size kalmış bir durum. Haritanız hatalı olmasın yeter... 

Çimen AKGÜN
Standart Üye / 67 Yazı / 151,8K Okunma

25 Aralık 1985 İzmir iline bağlı Ödemiş ilçesi doğumluyum. Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümü yüksek lisans mezunuyum. Lisansım Uludağ Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi olup, ilk yüksek lisansım ise Adlı Tıp alanıdır. Hukuk dalları üzerine KPSS, SMMM ve Açık öğretim kurslarında 8 sene öğretmenlik yaptım, Adlı Tıp alanında da hukuk üzerine çalışmalar yaptım. Lise hayatımdan beri uğraştığım tiyatro alanında akademik olarak yer almak için 2012 yılında konservatuar sınavlarına girerek bu alanda tezli yüksek lisansımı tamamladım. Kedi sahne sanatları tiyatrosunda oyuncu olarak yer almaktayım. Oyunculuk mesleğim içersinde bir çok tiyatro ve dizi içinde yer aldım. Aynı zamanda da profesyonel dans eğitmeniyim. Yaşam koçluğu, motivasyon koçluğu, kişisel gelişim uzmanlığı ve yaratıcı drama eğitmenliği yapmaktayım. Yazmayı çok seviyorum. Şiir yazan, şarkı sözü yazan, okuyan, araştırmacı bir kişiyim.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST